S  P  R  A  W  O  Z  D  A  N  I  E

 

Komisji Rewizyjnej Oddziału z działalności Oddziału  SEP w Kaliszu

podczas X kadencji w latach  2006 - 2010

 

W okresie sprawozdawczym X kadencji Oddziału Kaliskiego SEP Komisja Rewizyjna Oddziału funkcjonowała w składzie :

 

1.  Jerzy Witkowski                                                         - przewodniczący

2.  Edmund Hadas                                                           - z-ca przewodniczącego

3.  Andrzej Borusiak                                                        - sekretarz

 

 

W niniejszym sprawozdaniu Komisja Rewizyjna poddała ocenie całokształt działalności stowarzyszeniowej OK SEP w przedziale czasowym X kadencji, przy czym ocena - kontrola tej działalności od strony merytorycznej sprawowana była głównie poprzez obecność i udział przedstawiciela KRO niemal w każdym zebraniu Zarządu Oddziału, na wielu organizowanych sympozjach oraz odczytach, natomiast ocena ww. działalności od strony finansowo – księgowej opiera się  na wynikach, jednokrotnych w ciągu roku, kontroli sporządzania, obiegu i ewidencji dokumentów stanowiących o przychodach i kosztach działalności stowarzyszeniowej oraz dotyczących sprawozdawczości finansowej.

Zapraszanie i udział przedstawiciela Komisji Rewizyjnej w spotkaniach i zebraniach Zarządu Oddziału (oraz Prezydium Zarządu) pozwalają poznać podłoże i uwarunkowania podejmowanych działań Zarządu, dają wiedzę o planowanych bądź zaistniałych zdarzeniach stowarzyszeniowych - umożliwiają uczestniczenie w nurcie bieżących spraw i problematyki środowiska SEP. Taka forma współpracy Zarządu Oddziału z Komisją jest właściwa i winna być kontynuowana.

 

Kol. Prezes złożył przed chwilą sprawozdanie z działalności Oddziału Kaliskiego SEP X kadencji, prezentując: podstawowe dane statystyczne dotyczące struktury organizacyjnej oddziału, problematykę i formy działalności szkoleniowej, egzaminacyjnej i seminaryjnej, zakres działalności o charakterze koleżeńsko - integracyjnym, tematykę  pomocy koleżeńskiej oraz współpracy z: ZG SEP, RFSN-T NOT w Kaliszu oraz WOIIB (w Obwodach: kaliskim i konińskim), syntetyczne dane finansowe, informację o realizacji wniosków i uchwał przyjętych na poprzednim X WZDO oraz propozycje kierunkowych działań dla nowego Zarządu Oddziału.

 

W nawiązaniu do powyższego, KRO stwierdza, że wyszczególnione wyżej rodzaje działalności prowadzonej przez OK SEP są zgodne i obejmują wszystkie cele, określone w Rozdz. II § 8. Statutu SEP z 19. 12. 2007 r.

 

KRO wyraża własną, krótką ocenę poszczególnych zakresów działalności OK SEP w okresie sprawozdawczym:

 

1.      Dane ogólno-statystyczne OK - pozytywną wymowę ma fakt, że w OK stan posiadania liczby członków indywidualnych nieco wzrósł, a zbiorowych został utrzymany w toku kadencji, co świadczy o potrzebie dalszego funkcjonowania SEP w tym środowisku zawodowym. Cieniem w tym względzie jest fakt, że mimo podejmowania rozmów o wznowienie aktywności kilku kół, one tego nie realizowały i zbyt późno skreślono je z ewidencji. Brak „rzeczywistej” ewidencji kół i członków uniemożliwiał skontrolowanie rocznej kwoty należnych składek członkowskich.

 

2.      Działalność naukowo - techniczna - dość bogata i pożyteczna dla zainteresowanych działalność promocyjno – poznawcza, kreowana przez sekcje naukowo – techniczne Oddziału oraz niektóre jego koła, zasilana niezbędnym wsparciem Zarządu Oddziału.

Wręcz wizytówką OK stało się już cykliczne, oczekiwane co roku, seminarium pt. „Nowoczesne rozwiązania w budownictwie sieciowym”, organizowane dużym staraniem Wiceprezesa A. Michalskiego.

Ogromne znaczenie poznawcze dla naszego środowiska zawodowego posiadały również targi ENERGETAB czy EXPOPOWER, promocje, szkolenia i odczyty dotyczące np.: systemów pomiarowych, ochrony odgromowej, nowoczesnych urządzeń, osprzętu i linii elektroenergetycznych, nowych kierunków projektowania, nowych norm i przepisów.

 

3.      Działalność techniczno – wycieczkowa – organizowane wycieczki turystyczne w kraju i za granicą oprócz krajoznawczych zawierały również walory techniczno – poznawcze (hydroelektrownie, elektrownie i inne obiekty infrastruktury energetycznej), łącząc przyjemne z pożytecznym.

 

4.      Działalność sekcji i kół – w zakresie organizacji imprez, jak zawsze zróżnicowana. Opisana wyżej działalność statutowa kreowana była dzięki dużym staraniom sekcji naukowo – technicznych Oddziału (głównie Sekcji Energetycznej) oraz staraniem kół: Koło nr 1 przy KE ENERGA S.A. O/ Kalisz, Koło nr 4 – „Projektanci”, Koło nr 5 przy EK-UT, Koło nr 6 przy RD Ostrów Wlkp, Koło nr 13 przy EC Kalisz SA, koło nr 12 RD Jarocin oraz Koło nr 24 przy Urz. Statystycznym w Kaliszu.

Część członków pozostałych kół (przejawiających życie) uczestniczyła w imprezach stowarzyszeniowych.

Niestety, pięć kół od dawna nie przejawiało żadnej aktywności (w tym nie opłacało składek członkowskich) i słusznie zostało wykreślonych z ewidencji.

 

5.      Działalność szkoleniowa i egzaminacyjna komisji – aktywność zróżnicowana. Mimo znacznej konkurencji, Komisja Elektroenergetyczna przeprowadziła właściwą sobie od lat ilość kursów, szkoleń i egzaminów:  w Kaliszu, Ostrowie Wlkp, Kępnie, Ostrzeszowie, Jarocinie, Krotoszynie i Pleszewie. Natomiast Komisja Cieplno – mechaniczna, nie posiadając kluczowych uprawnień do egzaminowania w zakresie kotłów i sieci cieplnych,  nie posiadając walorów konkurencyjności i praktycznie nie przejawiała działalności.

 

6.      Działalność członków OK SEP w innych organizacjach naukowo - technicznych – pożyteczna i warta kontynuacji. Dotyczy to zarówno współpracy członków Zarządu Oddziału z Radą FSN-T NOT jak również przedstawicieli naszego Oddziału działających w obwodach: kaliskim i konińskim Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

 

7.      Działalność na rzecz członków Oddziału – prowadzona rozważnie, na miarę potrzeb i możliwości. Stwierdzenie to dotyczy przede wszystkim pomocy koleżeńskiej, pomocy finansowej dla najbardziej potrzebujących, najczęściej mocno schorowanych naszych kolegów.

 

8.      Działalność finansowa – nieodzowny element działalności stowarzyszeniowej, stanowiący o samowystarczalności i sile funkcjonowania naszego Oddziału. KRO stwierdza się, że każdy rok mijającej kadencji zamykał się dodatnim wynikiem finansowym, co świadczy o dyscyplinowaniu polityki finansowej Oddziału przez Zarząd.

Szczegółowe dane liczbowe, efekty tej polityki zawiera, załączone przy niniejszym jako załącznik 1, tabelaryczne zestawienie rocznych przychodów i kosztów OK SEP w poszczególnych latach X kadencji. Z zestawienia tego wynika, że:

- działalność statutowa Oddziału w latach 2006 i 2007 przynosiła stratę, ale już w następnych latach zysk,

- działalność szkoleniowa (szkolenia, kursy, egzaminy) oraz działalność  pozostała (sympozja, projekty i dokumentacje techniczne) zawsze zysk.

- w każdym z lat okresu sprawozdawczego działalność finansowa OK. wykazywała dodatni wynik netto,

- ogólna kwota przychodów ze składek członkowskich w ww. okresie stanowiła od 4,0 do 7,9 % przychodów rocznych,

- przychody z działalności szkoleniowej w ww. okresie stanowiły natomiast od 14,7 do 27,6  % przychodów rocznych.

 

Większość czynności związanych z tworzeniem dokumentów obrazujących działalność Oddziału (przyjmowanie zleceń, przygotowywanie umów, rozdział przyjętych do realizacji zleceń, wystawianie i opis faktur, sporządzanie list wypłat) wykonywał Sekretarz Zarządu, a w jego zastępstwie Skarbnik.

Opisane wyżej czynności w zakresie dotyczącym szkoleń, kursów i egzaminów wykonywał Sekretarz Komisji Egzaminacyjnej (K. Bednara).

 Ewidencja, przechowywanie i księgowanie dokumentów finansowych, kontrola stawek i rozliczanie podatku VAT, realizacja przelewów bankowych, sporządzanie bilansów i sprawozdawczości finansowej oraz wystawianie informacji na formularzach PIT-11 - to domena Gł. Księgowej Oddziału.

Dokumentacja finansowa działalności Oddziału była prowadzona prawidłowo, faktury posiadają wystarczające opisy tematyczne.

W latach 2006 – 09, OK SEP odprowadzał środki finansowe z tytułu odpisu na rzecz ZG SEP w wysokości ok. 3 %  od przychodów rocznych.

 

Syntetycznie całokształt sfery finansowej Oddziału na przestrzeni każdego roku opisywały sporządzane (kwartalne i roczne) sprawozdania FO – 1. Były one sporządzane na podstawie opisanych wyżej dokumentów, ewidencjonujących bieżące zdarzenia finansowe Oddziału.

Co roku, w połowie I-go kwartału, do ZG SEP przesyłany był, w celu zatwierdzenia, plik stosownej dokumentacji bilansowej Oddziału za rok miniony. Zwykle w połowie II-go kwartału, ZG SEP w Warszawie, stosowną uchwałą, zatwierdzał bilans bez uwag.

 

9. Działalność Zarządu Oddziału – skupiała się głównie na realizacji celów statutowych, w tym uchwał i wniosków przyjętych na X WZDO. Dwa z tych wniosków nie zostały zrealizowane w mijającej kadencji:

- „10” dot. rozszerzenia zakresu działania Komisji Cieplno-mechanicznej – ponieważ nie było takiej woli ze strony URE,

- „14” dot. reaktywacji Izby Rzeczoznawców - ponieważ „…ZO nie widział takiej potrzeby”.

Dosłownie w ostatnich dniach udało się zrealizować wniosek „6” dot. utworzenia strony internetowej OK SEP.

 

Dużym atutem Zarządu, w mijającej kadencji, była sfera informacji szkoleniowo – zawodowej o nowych normach, przepisach budowy i eksploatacji (poradniki, skrypty COSiW – SEP) na bazie magazynu SEP „Spektrum”. Szczególną wagę szkoleniowo – zawodową posiadał zeszytowy podręcznik „INPE” dla elektryków, informujący o normach i przepisach elektrycznych, rozsyłany w jednym egzemplarzu do poszczególnych kół.

Niezmiennie w polu widzenia Zarządu była dbałość o wizerunek naszego Oddziału poprzez utrzymywanie ścisłego kontaktu z ZG SEP, udział na forum Rady Prezesów oraz tworzenie atmosfery koleżeńskiej współpracy i dążenie do integracji środowiska, w czym duża zasługa Wiceprezesów i Sekretarza Oddziału.

 

10 . Propozycja wniosku KRO dla nowych władz Oddziału.

W związku z wykonywanymi czynnościami  kontrolnymi działalności finansowo – księgowej w naszym Oddziale nasunął się następujący wniosek:

 

Dla usprawnienia sporządzania dokumentów i sprawozdawczości finansowo księgowej   w formie elektronicznej oraz dla zabezpieczenia tych dokumentów przed nieprzewidzianą deformacją, zakupić dla ww. potrzeb dwa programy komputerowe:

- antywirusowy (stanowiący ochronę podczas dokonywania internetowych operacji bankowych),

- finansowo – księgowy (dostosowany do skali potrzeb funkcjonalnych naszego Oddziału).

 

 

 Czy można było swoją pracę, na rzecz stowarzyszenia w X kadencji, wykonywać lepiej i więcej? Zapewne tak, ale na to pytanie (na ile lepiej i na ile więcej) winien odpowiedzieć już każdy sam sobie, we własnym sumieniu.

 

Dobiega końca X kadencja działalności OK SEP, stąd w imieniu członków KRO i własnym dziękuję, Koleżankom i Kolegom,  obecnym władzom Oddziału za współdziałanie i współpracę. Jednocześnie życzę wszystkim, nowemu Zarządowi Oddziału, osobom kierującym sekcjami i komisjami, dużo wytrwałości, by sprostać wyzwaniom XI kadencji, by osiągnąć efekty nie gorsze niż obecne, z pożytkiem dla środowiska regionalnego i wzmacniania w nim autorytetu naszego stowarzyszenia.

 

Korzystając z uprawnień § 32 ust. 2. pkt 4. Statutu SEP, KRO pozytywnie ocenia działalność stowarzyszeniową OK SEP w X kadencji i wnioskuje o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi Oddziału.

 

za  komisję

 Jerzy Witkowski

Przewodniczący

Komisji Rewizyjnej Oddziału

Kalisz, 18. 03. 2010 r.

 

 

Plik do pobrania